Jazz – nuty, śpiewniki, podręczniki

„Jazz to coś więcej niż tylko muzyka, jazz to sposób na życie” (Charlie Parker)

Typowymi cechami jazzu są szczególne cechy rytmiczne, takie jak offbeat, improwizacja i interakcja.

Co to jest jazz? Na to pytanie słynny Louis Armstrong odpowiedział oburzająco: „Jeśli jeszcze musisz o to zapytać... Wstydź się.”

Styl muzyczny o afroamerykańskich korzeniach, wywodzący się z Nowego Orleanu, dawno już się ugruntował.

Z powodu segregacji rasowej, oryginalny, afroamerykański jazz, rozwinął się "biały" styl: Dixieland. W Chicago saksofon stał się ważniejszy. Na arenie międzynarodowej jazz stał się najbardziej popularny poprzez Swing w latach 30. Nękani przez kryzys gospodarczy, wielu artystów solowych tworzyło wielkie zespoły, jak Benny Goodman. Od fortepianu, Duke Ellington i jego Big Band zachwyciły publiczność. Najbardziej znanym przedstawicielem „Gypsy Jazz” był francuski gitarzysta Django Rheinhardt. Ponieważ używano głównie instrumentów smyczkowych, takich jak skrzypce, kontrabas i gitara, miał on również nazwę „String Jazz”. Charlie Parker jest uważany za jednego z twórców Bebopu, który jest podstawą współczesnego jazzu. Tempo staje się szybsze, harmonie bardziej złożone i jest więcej swobody rytmicznej dla perkusji i basów.

Poza tym Louis Armstrong, Nat King Cole, Ella Fitzgerald i Billie Holiday należą do najsłynniejszych śpiewaków jazzowych.

Inni wpływowi muzycy jazzowi to John Coltrane i Miles Davis.

Poznaj świat jazzu!