Nuty i śpiewniki chóralne

Szeroki krajobraz chóralny obejmuje chóry mieszane, męskie, żeńskie i dziecięce. Chóry mogą wykonywać a capella, z towarzyszeniem fortepianu lub z różnymi zespołami aż do dużych orkiestr.

Śpiew gregoriański jest początkiem śpiewu chóralnego. Przez Palestrina i di Lasso docieramy do J. S. Bach. Wraz z Telemann i Händel pomagał w osiągnięciu kulminacji muzyki wokalnej, zestawiając chór z samodzielnie działającą orkiestrą.

W okresie klasycznym komponowano głównie utwory sakralne. Haydn, Mozart, Schubert i Beethoven skomponowałi wiele mszy do użytku liturgicznego. Również w operze chór przyjmuje coraz ważniejszą rolę.

Muzyka chóralna okresu romantyzmu charakteryzowała się gatunkowo pieśnią chóralną i oratorium. Oto przede wszystkim oratoria Eliasz i Paweł autorstwa Mendelssohna oraz Requiem Brahmsa i Verdiego. W tej epoce w obszarze a capella znajduje się jednakowy motet Mendelssohna "Hora est". Tutaj każdy głos jest reprezentowany cztery razy. Duże symfonie chóralne, jak niektóre symfonie Mahlera, pozostają raczej rzadkością.

W czasach współczesnych kompozytorzy tacy jakWebern i Schönberg komponowali na chór.

Od końca XX wieku rozwinęły się nowe gatunki chóralne, takie jak chór gospel, pop czy chór jazzowy. Obecnie wielką popularnością cieszą się tacy kompozytorzy jak Rutter, Gjeilo i Whitacre.

Znajdz tutaj pasujące nuty chóralne